To smrdí nemocí! Který tělesný zápach signalizuje vážnou nemoc?

To smrdí nemocí! Který tělesný zápach signalizuje vážnou nemoc?
 • 17.03.2024
 • Simona Kostková

Za normálních okolností, pokud jsme zdraví a nekonzumujeme hodně česneku nebo alkoholu, nemáme žádný zápach. Přesněji je neutrální, někomu můžeme dokonce vonět, ale určitě nesmrdíme. Změna nastává, když jsme nemocní a v těle probíhají mnohé reakce, jejichž výsledkem je charakteristický pach. Některý typ zápachu však může signalizovat vážnější onemocnění!

Zajímavostí je, že psi, kočky a dokonce i krysy dokážou ucítit onemocnění u člověka. Naštěstí, my to u některých onemocnění umíme také. Který zápach je normální a který představuje problém? Sestavili jsme seznam nejčastějších zápachů, při kterých byste měli být pozorní.

Aceton - acetonurie

Asi nejznámější zápach je acetonový, který je charakteristický pro moč diabetiků. Za normálních okolností se aceton v moči nenachází. Jeho náhlý výskyt signalizuje vznik nebo vážnější komplikace diabetu. Stejně ho cítíme i z dechu.

Výskyt acetonu v moči může být i v případě dlouhodobého hladovění nebo pravidelného zvracení. Takže dříve než si sami diagnostikujete diabetes, uvědomte si, zda tento druhý případ není právě ten váš.

Musíš vidět: Domácí repelent proti klíšťatům: Nejúčinnější, který musíte mít v zásobě!

Kyselý zápach

Podle některých teorií má schizofrenie svůj typický pach. Je to tzv. „kozí pach“, někdy vůně přezrálého ovoce až octu. Pravděpodobně za to může kyselina, jejíž metabolismus způsobuje tento zápach. Cítit je hlavně z potu. Kyselý zápach však může být přítomný i v dechu člověka trpícího astmatem nebo cystickou fibrózou.

Tukový, máslový a olejový zápach

Přesně takto „voní“ problémy s játry nebo se žlučníkem. Vážné poškození se projeví nejen tělesným pachem, ale i změnou stolice a změnou jejího zápachu. Navíc, při selhání jater je cítit z úst sladká vůně. V některých případech může jít i o žloutenku.

Rybí zápach

Nejtypičtější je pro onemocnění dýchacího systému. Onemocnění plic nebo průdušek, či konkrétně tuberkulózu, prozradí rybí zápach z úst.

Může se vyskytovat i při poškození jater. V takovém případě je narušený rozklad cholínu, z něhož vzniká látka, která vytváří rybí zápach. Vyskytovat se může i při problémech s tlustým střevem.

Poměrně často se mluví i o rybím zápachu tam dole, který může být signálem vážného vaginálního onemocnění. Pokud se k zápachu přidá i nepříjemné svědění, pálení, začervenání nebo neobvyklý a hlavně zapáchající výtok, je vhodné navštívit svého gynekologa.

Pozri aj: Co signalizuje vyrážka na jazyku? Je to běžný nebo vážný problém?

Další typické zápachy:

 • Připálené jídlo – problémy se srdcem nebo i s tenkým střevem.
 • Pečené jídlo – problémy se žaludkem a slinivkou břišní.
 • Spálená pneumatika – na rozdíl od ostatních, tento zápach cítí jen nemocný a je typický při nádorech mozku.
 • Amoniak – problémy s ledvinami.
 • Pach syrového masa – při žluté zimnici.
 • Pečený chléb – břišní tyfus.
 • Odstáté pivo – problémy s lymfatickými uzlinami.
 • Zápach shnilých jablek – je typický při neléčené cukrovce.

Tyto potraviny rovněž ovlivní váš tělesný pach:

Česnek a cibule – cítit je můžete nejen z úst, ale i z potu či moči. Samozřejmě, museli byste je sníst ve velkém množství, aby byly cítit z těla. Proto raději volte tepelně upravenou cibuli či česnek, pokud se chystáte do společnosti.

Červené maso – podle některých odborníků je rozdíl mezi tělesným pachem masožravce a vegetariána. Pravděpodobně by nikdo z nás nedokázal určit na základě čichu, zda ten druhý má rád maso nebo ne. Avšak ženám prý více voní vegetarián.

Kari koření – to nezanechá svou typickou orientální aromu jen v jídle či v kuchyni. Vylučuje se chvíli i z našich pórů.

Špargle – po této výživné a zdravé zelenině vás může překvapit zvláštní zápach na toaletě. Špargle obsahuje kyselinu, která po rozložení v těle způsobí, že krátkou dobu bude váš moč nepříjemně zapáchat.

Na závěr máme pro vás jednoduchý tip, pokud chcete zjistit, zda vám náhodou nesmrdí z úst. Aby jste se vyhnuli následným nepříjemnostem a aby se od vás lidé neodvraceli, stačí, když si olíznete zápěstí. Přičichněte si a sami zjistíte, jak to druhému voníte.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní