Domácí repelent proti klíšťatům: Nejúčinnější, který musíte mít v zásobě!

Domácí repelent proti klíšťatům: Nejúčinnější, který musíte mít v zásobě!

Jedinou možností v současné době je jít na procházku do lesa. Je to jediná možnost, jak strávit trochu času na vzduchu. Ale pojďme na to i z té pozitivní stránky, příroda nás dokáže nabít pozitivní energií a zároveň má blahodárný vliv na celý náš organismus.

Avšak s příchodem jara se začínají čím dál více objevovat i klíšťata, která přenášejí mnoho nemocí. Nejznámějšími jsou klíšťová encefalitida, lymská borelióza, bartonelóza, ehrlichióza a další.

I když jsou malé a často je ani nezpozorujeme, mohou způsobit mnoho zdravotních problémů a dokonce ohrozit člověka na životě. Bohužel, klíšťata jsou nositeli virů a bakterií, které způsobují mnoho zdravotních komplikací.

Proto, pokud se příště rozhodnete zajít do lesa na zdravotní procházku, nezapomeňte se nastříkat repelentem, který si můžete i sami vyrobit.

Doporučujeme: Jak správně konzumovat kaki? Takto podpoříš jeho dozrávání!

Jak si vyrobit repelent proti klíšťatům?

Existuje několik způsobů, jak se chránit před klíšťaty. V první řadě můžete sáhnout po repelentech, které jsou běžně dostupné v obchodech. Vyzkoušet můžete také domácí repelenty, které jsou o něco vonavější, ale stejně účinné. Základem domácího repelentu jsou bylinky a esenciální oleje, respektive silice, které klíšťata odpuzují.

Na domácí repelent proti klíšťatům budete potřebovat:

  • rozmarýn,
  • vodu,
  • éterické oleje

Ve 3 dcl vody povařte 2 větvičky rozmarýnu. Připravený rozmarýnový výluh nechte vychladnout a následně do něj přidejte éterický olej podle toho, který vám je nejvonnější.

Nejúčinnější jsou přírodní silice jako je fenykl, muškátový oříšek nebo anýz, které mají nejvyšší repelentní účinek. Vodný je také eukalyptový esenciální olej, mátový či levandulový. Na 100 ml roztoku přidejte přibližně 10 kapek vybrané silice. Takto připravený repelent je nejlepší skladovat v ledničce v nádobě s rozprašovačem.

Citrusový repelent

  • citrusové citrusové ovoce (mandarinky, limetky, pomeranče, grapefruity,...)
  • voda

Vybrané ovoce nakrájejte a vložte do hrnce s vodou. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte přibližně hodinu. Hotový repelent nechte vychladnout a přelejte do nádobky s rozprašovačem nebo natírejte na kůži před pobytem venku.

Před každým výletem do lesa nebo do přírody si tento repelent nastříkejte na oblečení i na tělo. Samozřejmě, nejlepší bude, když si nebudete sedat do trávníků, abyste se vyhnuli případnému přisátí klíšťat na vaši kůži.

Repelent využijte i jinak

I když jde primárně o repelent proti klíšťatům, můžete ho využít i jinak. Skvěle poslouží jako osvěžovač vzduchu nebo osvěžovač do bot. Ideální i proti vším nebo dokonce jako repelent proti komárům.

Tento repelent také působí proti vysokému tlaku. Rozmarýn má osvěžující účinky, proto stačí nastříkat na zápěstí nebo na krk a nechat působit. Rozmarýn má také uklidňující účinky, takže působí relaxačně.

DIY domácí repelent proti klíšťatům, komárům a jinému hmyzu


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní