Co signalizuje vyrážka na jazyku? Je to běžný nebo vážný problém?

Co signalizuje vyrážka na jazyku? Je to běžný nebo vážný problém?

Vyrážka na jazyku může být někdy nesnesitelně bolestivá. Ale znáte ty pověry našich babiček, které se s vyrážkami spojují? Naše babičky vždy tvrdily, že pokud se vám z ničeho nic objeví na jazyku vyrážka, tak vás buď někdo pomlouvá nebo chválí. Důležité je v tomto případě její umístění. Pokud se vám vytvoří na špičce jazyka, tak vás někdo chválí a pokud se vám vytvoří na boku, tak vám někdo leží v žaludku, protože vás pomlouvá. Ano, jsou to pověry, ale někteří z nás jim věří!

Ve skutečnosti je ale příčina někde úplně jinde. Naše vlasy, kůže a nehty dokážou prozradit mnoho informací o našem zdraví a to samé platí i v případě našeho jazyka. Už jen takový povlak na jazyku může být signálem nějakého zdravotního problému, který bychom neměli ignorovat, ale řešit v jeho začátcích. A co v případě vyrážek na jazyku? Kdy je třeba zpozornět a nespoléhat se jen na babiččiny pověry?

Podívejte se také: 3 znamení horoskopu s oslabenou imunitou: Tyto si musí dávat pozor

Proč vznikají vyrážky na jazyku?

Naše tělo nám dává najevo různé signály, které bychom určitě neměli ignorovat. V nejlepším případě vyrážky na jazyku nemusí znamenat vůbec nic. Mohou se objevit a po pár hodinách nebo po jednom dni mohou zmizet. Ale pokud se na vašem jazyku udomácní, je potřeba zvýšit pozornost.

V první řadě se lékaři shodují v tom, že tyto vyrážky na jazyku, které se odborně nazývají jazykové papily, mohou vzniknout v důsledku virových infekcí. Příčinou jejich vzniku také může být oslabený imunitní systém i nadměrné působení stresu. V některých případech mohou být signálem potravinových alergií nebo výsledkem konzumace potravin s vysokým obsahem kyselin. Je však třeba podotknout, že s vyrážkami na jazyku se mohou poměrně často setkávat kuřáci nebo ti, kteří žvýkají tabák. V takovém případě je potřeba dezinfikovat ústní dutinu, abyste předešli jejich vzniku.

Otorhinolaryngologové a laryngologové uvádějí, že vyrážka na jazyku může mít i jinou příčinu vzniku. Hovoří především o autoimunitní poruše – Sjögrenově syndromu, který kromě vyrážek na jazyku způsobuje suchost v ústech, zánět jazyka a může se přidružit i suchost očí.

Bílá vyrážka na jazyku se může objevit i u dětí. Příčinou jsou nejčastěji zmíněné virové infekce a záněty, které vznikají při oslabeném imunitním systému. Při oslabené imunitě se vyrážkou na jazyku může projevit i aftózní stomatitida, kterou si můžeme do ústní dutiny zavést kontaminovanými předměty (okusováním různých předmětů, cmuláním hraček,...).

Pozor na ten nejhorší scénář!

V případech výše můžeme mluvit o malých vyrážkách nebo hrbolcích, které se dají vyléčit. Ale pokud se vám na jazyku vytvoří hrbolky ba dokonce vředy, které mají červenohnědé zbarvení a často krvácí, je nutné okamžitě navštívit lékaře. V tom nejhorším scénáři může jít o rakovinu v ústní dutině (rakovinu jazyka). Proto určitě nesmíme podceňovat odborné vyšetření lékařem, který dokáže přesně určit, o jaký zdravotní problém jde, a nasadit léčbu šitou na míru.

Doporučujeme: Čaj z majoránky - babiččin lék na všechno?! Sleduj, co dokáže!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní