Víš, co je hypermangan? A jak a na co všechno ho můžeš použít?

Víš, co je hypermangan? A jak a na co všechno ho můžeš použít?

Víte, co je hypermangan nebo jednoduše růžový roztok? Pokud vám tento pojem nic neříká, nevadí. V dnešním článku si o něm totiž povíme něco více. Tato látka, respektive sloučenina, má primárně medicínské využití, přičemž je nápomocná při řešení několika zdravotních problémů.

Používá se jako antiseptikum, tedy mluvíme o látce, která ničí bakterie a přispívá k prevenci infekce. Hypermangan je však možné využít i v domácnosti při běžných činnostech. A věřte, že když objevíte jeho vlastnosti, už si ho nebudete moci vynachválit.

Tmavofialový roztok hypermanganu se používá nejen na ošetření kůže hypermanganem, ale dá se použít i jako dezinfekce předmětů, a to pro své antiseptické účinky. Úprava vody hypermanganem přináší světlorůžový roztok hypermanganu nebo fialový roztok hypermanganu - a to podle toho, kolik hypermanganu přidáte do vody, aby jeho výsledkem byla růžovkastá barva roztoku.

Manganistan draselný - Hypermangan - jaká je jeho charakteristika?

Hypermangan je lesklá krystalická sůl černofialové barvy. Z chemického hlediska mluvíme o sloučenině s názvem manganistan draselný, který má vzorec KMnO4. Je velmi dobře rozpustný ve vodě, přičemž vytváří fialový roztok. Podle množství použitého prášku můžete získat růžový roztok hypermanganu, který je slabý, nebo fialový roztok či až tmavofialový roztok, který je právě silnějším roztokem hypermanganu.

Je to silné oxidační činidlo, které se pro své vlastnosti používá při různých chemických reakcích v laboratořích. Má antimikrobiální účinky - díky nim ničí viry a bakterie a potlačuje možnost vzniku sekundárních infekcí.

Hypermangan je nápomocný při čištění ran, stejně jako při hojení ran

Kromě toho našel rovněž medicínské uplatnění. V malém množství a velmi zředěném stavu se roztok hypermanganu využívá například na potírání různých kožních onemocnění. Může pomoci při plísňových chorobách i ekzémech a akné.

Je nápomocný při kožních a nehtových mykózách. Dezinfekce ran je pro něj samozřejmostí. Ale účinně vydezinfikuje i vředy nebo puchýře. Také se používá na ošetření oparů, štípanců od hmyzu nebo odřenin.

Jak se používá hypermangan při spalničkách?

Antiseptické a dezinfekční účinky hypermanganu spolu se schopností vysušovat vyrážky, určitě využijete i při léčbě spalniček. Je možné postupovat dvěma způsoby. A to buď krátkými koupelemi ve slabém roztoku hypermanganu, nebo potíráním samotných vyrážek rovněž ve slabém roztoku hypermanganu bledě růžové barvy.

Čištění a hojení ran - jak postupovat při potírání vyrážek

 1. Nejprve připravte roztok hypermanganu draselného smícháním velmi malého množství prášku s vodou. Množství by mělo být dostatečné na to, aby voda nabyla jen světle růžovou barvu. Nikdy nepoužívejte silný roztok, protože to může způsobit chemické popáleniny.
 2. Poté očistěte postiženou oblast teplou vodou a jemným mýdlem.
 3. Aplikujte roztok na postiženou oblast pomocí čisté gázy nebo vatového tamponu. Nikdy neponořte celé tělo do roztoku hypermanganu, protože to může vést k podráždění kůže. Na pokožku vždy aplikujte jen slabý roztok hypermanganu.
 4. Nechte působit přibližně 10 až 15 minut, poté jemně opláchněte oblast vlažnou vodou.
 5. Tento proces můžete opakovat jednou až dvakrát denně, dokud nepozorujete zlepšení nebo dokud vám to nedoporučí lékař.

Jak postupovat při koupeli ve slabém roztoku hypermanganu

Koupel doporučujeme v případě, že je na celém těle opravdu velký výskyt vyrážek. A postupujeme následovně:

 1. Vodu naplníme teplou, pozor ne horkou vodou.
 2. Přidáme do vody manganistan draselný (hypermangan) - množství závisí na velikosti vany. Množství by mělo být takové, aby voda nabyla jen světle růžovou barvu a tím máte požadovaný slabý roztok vhodný pro pokožku.
 3. Důkladně promícháme vodu ve vaně, aby se hypermangan rovnoměrně rozpustil.
 4. Ponoříme do vody osobu postiženou spalničkami a po přibližně 10-15 minutách koupel ukončíme.
 5. Po koupeli je nutné celé tělo důkladně opláchnout čistou vodou, abyste odstranili zbytky hypermanganu z kůže.

Doporučujeme také: 4 nejčastější příčiny ucpaného odpadu v domácnostech

Hypermangan - pro bílé povlečení a také proti plísním

Ano, hypermangan je zřejmě vítanou součástí každé domácí lékárničky. Proč však využívat jen jeho léčivou sílu? Pravdou je, že vám tak trochu může pomoci i s domácími pracemi. Toužíte po zářivě bílém prádle? Právě s tím vám může pomoci slabý roztok manganistanu draselného. Jak na to?

Postup bělení a dezinfekce prádla

V 10 litrech teplé vody nechte důkladně rozpustit jen pár krystálků hypermanganu. Tento roztok musí být světle růžový, pokud je tmavší, je velmi silný, což není žádoucí. Následně do něj přidejte 200 gramů prášku na praní a opět nechte důkladně rozpustit.

Rozpouštění urychlíte mícháním tekutiny. Pokud máte tuto směs připravenou, můžete do ní namočit prádlo. Doba máčení by měla být minimálně 5 hodin, klidně však nechte prádlo v roztoku i přes noc. Na závěr ho již jen klasicky opláchněte v pračce. Připomínáme ještě, že roztok manganistanu draselného musí být skutečně růžový.

Pokud má tmavofialovou barvu, je ho třeba ještě zředit vodou, jinak bělení nefunguje, respektive by mohlo dojít k zafarbení prádla. Skvrny z oblečení se dají odstranit pomocí octa. Může však dojít i k zafarbení kůže, to však do několika dní zmizí.

Nepřehlédněte: TEST: Philips OneBlade pro obličej a tělo - zastřihuje, tvaruje a holí?

Použití hypermanganu v zahradě

Jste-li zkušený zahrádkář, máme pro vás jeden tip. Hypermangan je totiž dobrým bojovníkem proti škůdcům a chorobám rostlin. Skúsený zahrádkář používá hypermangan například při výskytu padlí na rostlinách.

Postup přípravy roztoku hypermanganu:

Na 100 ml vody nechte rozpustit asi 0,5 g manganistanu draselného. Roztok v takovémto poměru vám pomůže s dezinfekcí půdy. Stejně tak můžete roztokem postříkat mladé rostliny.

Vyčistí i akvárium

Hypermangan je vhodné využít i při čištění akvária. Pokud vám, nedajbože, umírají rybičky a nevíte příčinu, je vhodné vydezinfikovat i samotné akvárium. Právě na to můžete použít roztok z manganistanu draselného. Několik krystalů rozpusťte ve vodě a roztok použijte na čištění akvária, stejně jako všech dekorací, které se v něm nacházejí. Nezapomeňte akvárium po vyčištění důkladně opláchnout.

Vyzkoušejte i tyto tipy na použití hypermanganu:

 • Dezinfekce: Slabý roztok hypermanganu je skvělým dezinfekčním prostředkem, který si rychle poradí s bakteriemi - můžete jím například propláchnout zaváraninové sklenice nebo dezinfikovat předměty, které používala nemocná osoba.
 • Čištění ovoce a zeleniny: Slabý roztok hypermanganu můžete použít k důkladnému očištění zeleniny a ovoce, plody nechte namočené v roztoku pár minut a následně je důkladně opláchněte vodou, zbavíte se nečistot a bakterií.
 • Zápachy: Roztok hypermanganu si poradí s různými typy zápachů, jako je například zápach potu z obuvi, zvířecí pach z koberců, látek nebo nábytku a také zapáchající misky a podobně.
 • Nadměrné pocení: Do dřezu nalijte vodu a přidejte trošku hypermanganu (aby vznikl slabě růžový roztok), roztok na máčení nohou a rukou používejte jednou týdně po dobu 10 minut.
 • Mykóza nehtů a nohou: Doporučuje se 2 až 3krát týdně namáčet chodidla alespoň 15 minut ve slabém roztoku hypermanganu.
 • Regulace pH půdy: Hypermangan se používá také k regulaci pH půdy - pokud je pH půdy příliš kyselé, přidá se hypermangan do půdy, aby se zvýšila alkalita (tento postup pomáhá zlepšit výživu rostlin a podporuje jejich růst).

UPOZORNĚNÍ: Používejte pouze slabé roztoky hypermanganu a při manipulaci s ním je nezbytné být opatrný. Samotné krystaly mohou popálit kůži. Nezapomeňte jej proto uchovávat na bezpečném místě mimo dosah dětí! Ohledně přesného použití hypermanganu na léčebné účely je vhodné se vždy poradit s lékařem nebo lékárníkem!

A kde získat hypermangan?

Dostanete ho prakticky v každé lékárně. Zakoupit si ho můžete v malých plastových nádobkách za pár drobných.

Zdroj úvodní fotografie: Redakce zaKRASOU.cz


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní