Jak odstranit ušní maz? Raději zapomeň na nebezpečné vatové tyčinky!

Jak odstranit ušní maz? Raději zapomeň na nebezpečné vatové tyčinky!

Ačkoli někteří lidé věří v samočistící schopnosti lidských uší, není to úplně pravda. Abychom zabránili vzniku mazové zátky v uchu, což může způsobit problémy s sluchem, je nutné si uši pravidelně čistit. Ale ne ledajak! A rozhodně ne suchou vatou na plastové tyčince. Jak tedy čistit uši správně a hlavně čím?

Ušní maz má svůj význam

Samozřejmě, že ušní maz organismus neprodukuje jen tak pro nic za nic a má svůj opodstatněný význam. Především plní ochrannou funkci, promašťuje kůži zvukovodu a také vytváří antibakteriální prostředí uvnitř ucha. Když se však nahromadí více a následně ztuhne, vzniká mazová zátka, což je už stav, který se řeší vyplachováním uší u lékaře. Kromě toho, že člověk s takto zanesenými ušními chodbami nemusí dobře slyšet, zvyšuje se i riziko bolestivého zánětu ucha. Jak však tomuto stavu předejít? Nejlépe prevencí, tedy pravidelným, ale zároveň ne příliš častým čištěním.

Slaný fyziologický roztok

Fyziologický roztok ve formě slané vody může být opravdu efektivním řešením k vyčištění zvukovodu od nahromaděného mazu. Stačí smíchat a nechat rozpustit čajovou lžičku soli v sklenici vody, přičemž výsledný roztok by měl mít před aplikací do ucha příjemnou pokojovou teplotu. Ideální je využít proud tohoto roztoku, což dosáhnete pomocí plastové stříkačky, kterou však rozhodně nevkládejte hlouběji do ucha.

Slaný roztok ucho propláchne a odstraní maz. Abyste si byli jisti, že se voda dostala ven, nechte ještě 3 - 5 minut hlavu nakloněnou a ucho dočistěte zvenku, například kouskem látky.

Japonské mimikaki

Nedávno se k nám dostal nový trend čištění uší, a to využitím japonského mimikaki. Je to nástroj na čištění uší, který je na jedné straně zploštěný, což umožňuje ušní maz z ucha 'vyškrábat' bez toho, aniž byste ho zasunuli hlouběji do zvukovodu. Tuto tyčinku je však nutné používat opatrně!

Prst v uchu?

Zajímavé, že dokonce i někteří odborníci z řad lékařů doporučují tuto v podstatě jednoduchou metodu čištění uší s použitím vlastního prstu. Určitě to má svou logiku a dobré na tom je i to, že se jím nedostanete dál do zvukovodu, kde by to už mohlo být nebezpečné. Samozřejmě, majitelky extrémně dlouhých nehtů by asi tuto metodu měly zvážit. Pravdou je, že vám jde především o odstranění ušního mazu na okrajích zvukovodu, čili opravdu stačí, když si okolo prstu dáte navlhčenou kapesníčku nebo obrázek a vnější část zvukovodu takto jednoduše otřete. Někdo k těmto účelům využívá i konec textilní kapesníku.

Intenzivní ocetní kúra

Mezi intenzivnější způsoby odstraňování mazu a zároveň dezinfekce ucha patří kúra založená na roztoku složeném z octa a lihu. Tyto ingredience je třeba smíchat v poměru 1:1, následně do roztoku namočit vatový tampón a pomocí něj aplikovat pár kapek do ucha. Nakloněnou hlavu po 3 - 5 minutách otočte na druhou stranu a postup zopakujte na druhém uchu. Nechte z uší vytéct zbytky tekutiny a uši dočistěte zvenku jemnou tkaninou.

Pokud už vatová tyčinka, tak určitě ne suchá.

Pokud jste fixováni na používání vatových tyčinek do uší a nechcete se jich vzdát za žádnou cenu, udělejte aspoň jedno opatření, které vás ochrání před nebezpečím uvíznutí suché vaty v uchu. Namočte ji tedy do oleje (například dětského, kokosového, olivového), který vám zároveň zajistí lepší rozpuštění mazu.

Pozor však na to, kam s vatovou tyčinkou zajdete. Přibližně dva a půl až tři centimetry od vstupu do ucha končí zvukovod a dále se již opravdu nesmí dostat žádná čisticí pomůcka. Riskujete tím totiž protržení ušního bubínka a mnohé nepříjemnosti. Zůstaňte tedy s vatovou tyčinkou jen na vnější části zvukovodu. Vyhněte se také zatláčení mazu vatovou tyčinkou dovnitř ucha.

Nejlepší čas na čištění uší

K čištění uší je nejlepší přistoupit v době po sprchování nebo mytí hlavy, přičemž podle odborníků stačí takové čištění provádět jednou týdně. Na závěr je nutné znovu připomenout, že pokud využijete mechanického čištění, například konců vreckovky nebo navlhčené části vatové tyčinky, nedostávejte se s těmito předměty do větší hloubky ucha, abyste si ho nepoškodili. Stejně tak nepoužívejte na čištění uší nic ostrého a ani se ve vnitřním uchu nijakým ostrým předmětem nedrbejte, i kdyby vás to jakkoliv lákalo.

Nepříjemné nehody byly zaznamenány nejen s vatovými tyčinkami, ale například i se špachtlí. Už jenom při pomyslení na to se mi ježí kůže.

Zaujme tě: To smrdí nemocí! Který tělesný zápach signalizuje vážnou nemoc?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní