Jarischova voda - tekutý zázrak z lékárny. Jaké jsou její účinky?

Jarischova voda - tekutý zázrak z lékárny. Jaké jsou její účinky?
 • 06.03.2024
 • Monika Šomšáková

Na trhu máme různé produkty různých značek a samozřejmě v různých cenových kategoriích. Nicméně není vždy osvědčeno, že to, co je drahé, je také zaručeně účinné.

Existuje jediný produkt z lékárny, při kterém si nebudete muset hluboce sáhnout do kapsy. Slyšeli jste o tekutém zázraku Jarischova voda nebo Jarischov roztok?

Jedná se o roztok, který se využívá v dermatologické oblasti na mastnou, problematickou a citlivou pleť se sklonem k akné, na ekzémy a ke zklidnění pleti. Objevte účinky Jarischovy vody!

Co je Jarischův roztok?

Jarischův roztok (Solutio Jarisch) nese jméno po dermatologovi Adolfu Jarischovi. Jedná se v podstatě o roztok, který vypadá jako voda - je to bezbarvá tekutina a její vůně je velmi jemná a příjemná. Má mírně kyselé pH. Používá se k hydrataci pokožky.

Je to směs destilované vody, borové vody a glycerinu, přičemž glycerin má schopnost vázat vodu na sebe a tak zvlhčovat pokožku. Jarischův roztok, latinsky solutio Jarisch, najdete v každé lékárně, kde vám ho připraví na počkání.

Doporučujeme se podívat na: Pleťová séra značky NIVEA: Krása dávkovaná po kapkách

Jaké má Jarischova voda účinky?

 • Hydratace pokožky: Jarischův roztok obsahuje glycerin, který je schopný vázat vodu a pomáhá tak zvlhčovat pokožku.
 • Pomáhá udržovat vlhkost pokožky: Díky obsahu glycerinu a destilované vody pomáhá Jarischův roztok udržovat přirozenou vlhkost pokožky.
 • Příjemná vůně: Má jemnou a příjemnou vůni, což může přispět k smyslové pohodě při používání.
 • Zlepšení stavu suché a dehydratované pokožky: Díky svým hydratačním vlastnostem může Jarischův roztok pomoci zmírnit suchost a dehydrataci pokožky, zajišťuje hydrataci pleti.
 • Podpora hojení drobných popálenin, oděrek: Jarischův roztok může být použitý k čištění a dezinfekci míst drobných poranění, což může podpořit rychlejší hojení.
 • Zmírnění svědění a podráždění pokožky: Jeho jemné a hydratační vlastnosti mohou pomoci zmírnit svědění a podráždění pokožky, což je užitečné při různých kožních problémech.

Složení Jarischovy vody:

 • Kyselina boritá (acidum boricum) 20 g
 • Glycerin (glycerolum 85 %) 40 g
 • Destilovaná voda (aqua purificata) 940 g

Použití Jarischovy vody:

 • používají ho maminky k ošetření dětské pokožky,
 • oplachují s ním místa postižená atopickým ekzémem,
 • k omytí pokožky při vyrážkách a oparech pro dokonalé vyčištění pleti,
 • Jarischovou vodou si myjí lidé trpící akné nebo jizvami (problémová pleť),
 • jako kosmetický prostředek po odličování k ošetření pleti (bez ohledu na typ pleti, ocení ji suchá, smíšená i mastná pleť),
 • kosmetičky doporučují Jarischův roztok při cestování pro osvěžení pokožky.

Doporučujeme: Nechte pleť volně dýchat

Další možnosti využití Jarischovy vody

Jarischův roztok můžete aplikovat jako běžnou pleťovou vodu po odlíčení pleti. Pleť zůstává hydratovaná, vláčná a pokud trpíte akné, tak je zároveň léčí. Tento dermální roztok má protizánětlivý účinek a antibakteriální účinky (dezinfekční účinek).

Jarischův roztok je vhodný i tehdy, pokud jste se vrátili ze zahraničí a vaše pleť dostala zabrat. Znáte ty situace, kdy vám v některé zemi nevyhovovala voda nebo klimatické podmínky a vaše pleť je vysušená nebo se objevily mírné nedokonalosti pleti.

V takovém případě je vhodné roztok aplikovat na vatové tampóny a použít ho jako obklad na obličej. Pleť se zotaví a bude jako předtím.

Kde lze sehnat Jarischova voda?

Roztok zakoupíte v lékárně v baleních o objemu 250 ml nebo 500 ml. Cena se pohybuje kolem 76 Kč. I za málo peněz dokážete udržovat pleť dokonalou, zdravou a krásnou.

Může mít Jarischův roztok vedlejší účinky?

Jarischova voda je určena pouze k vnějšímu použití. Používá se pouze k potírání pokožky zvenku. Je důležité, aby se Jarischův roztok používal podle pokynů a doporučení lékaře nebo dermatologa a aby jste se vyhýbali jeho kontaktu s očima a sliznicemi.

Před použitím je vhodné konzultovat s lékařem, pokud se roztok používá k léčbě konkrétních kožních problémů (např. ekzémová pokožka nebo závažné kožní onemocnění) nebo při kombinaci s dalšími léčivými látkami. I když je Jarischův roztok obvykle dobře tolerován, může způsobit některé nežádoucí účinky u některých jedinců.

Vzácně může některá složka Jarischova roztoku způsobit alergickou reakci. Přehnané používání může také vést k nadměrnému zvlhčování pokožky a narušení jejích přirozených funkcí.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní